Belbake Farine de blé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1607kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1607kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.2g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.77777777777778% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.8% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Decò Gallette Di Riso E Mais (Similarity score: 9.52)
- Golden Sun Thai Jasmin Premium Langkorn Reis (Similarity score: 9.65)
- Curtiriso Gallette Riso E Mais (Similarity score: 11.30)
- Decò Gallette Di Riso (Similarity score: 12.17)
- Rice Market Parboiled & Wildreis Kochbeutel (Similarity score: 12.25)
- Ecocesta Tortitas De Arroz (Similarity score: 12.89)
- El Granero Integral Tortitas De Arroz Sin Sal (Similarity score: 12.89)
- Penne Rigate Nature (Similarity score: 13.66)
- Bio Village Mini Galettes Riz Et Graines De Chia (Similarity score: 14.25)
- Pastificio La Torreta Tagliatelles Aux Oeufs (Similarity score: 14.77)
- Mariella Berro,ital Passion Tagliatelle Aux Œufs (Similarity score: 14.77)
- Nestlé Nestum Zero (Similarity score: 15.41)
- Guzzi Tricolore Fettucchini (Similarity score: 15.69)
- Carrefour Galettes De Riz Complet (Similarity score: 16.24)
- Naschmonster Pufuletti (Similarity score: 16.67)
Ingredients List
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)