Beillevaire Tzatziki
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 573kj (137 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 573kj (137 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.166666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.2% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 264mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 264mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Open Nature Coconut Lemongrass Chicken With Rice Bowl (Similarity score: 12.17)
- World Menu Indian Inspired Butter Chicken (Similarity score: 14.12)
- Lobster Bisque (Similarity score: 14.29)
- Chili's Cajun Style Chicken Alfredo (Similarity score: 15.94)
- Gratin De Pomme De Terre A La Tartiflette (Similarity score: 16.77)
- Blake's Blakes All Natural Shepherds Pie, 8 Oz (Similarity score: 17.79)
- Auchan Mini Gratins Pomme De Terre Patate Douce (Similarity score: 18.00)
- Meat Lasagna Pasta Layered With Ricotta (Similarity score: 18.26)
- Fleury Michon Colin Sauce Beurre Blanc, Écrasé De Pomme De Terre (Similarity score: 18.37)
- Monte Castello,axfood,emd Monte Castello Lasagne Bolognese (Similarity score: 18.86)
- Monique Ranou,claude Léger Crêpe Emmental (Similarity score: 19.12)
- Monique Ranou Hachi (Similarity score: 19.34)
- Thiriet Risotto Au Poulet (Similarity score: 19.71)
- Zapetti Couscous À La Marocaine Poulet & Merguez Zapetti Étui 3 2 (Similarity score: 20.21)
- Hachis Parmentier (Similarity score: 20.38)