Beillevaire Salade Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 753kj (180 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 753kj (180 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 37.6923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.7% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 4.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monique Ranou,intermarché Saumon Et Ses Tagliatelles Sauce Beurre Blanc (Similarity score: 19.09)
- Chicken Tenderloin Filets, Chicken (Similarity score: 21.45)
- Ravioli (Similarity score: 21.85)
- Sardines Au Naturel (Similarity score: 23.03)
- Mama, Mama Rosie's Mama Rosie's, Spinach & Cheese Ravioli (Similarity score: 23.32)
- Spinach & Cheese Ravioli (Similarity score: 24.08)
- Ísalí Poulet Tikka Massala (Similarity score: 24.70)
- Isali Poulet Tikka Massala (Similarity score: 24.94)
- Beef Skirt Steak Marinated For Fajitas (Similarity score: 25.79)
- Organic Huevos Rancheros With Beans, Red Sauce, Tortilla Chips & Cheddar Cheese Scramble Bowl, Huevos Rancheros (Similarity score: 26.23)
- Voltan Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 26.34)
- With Pesto Organic Tortellini (Similarity score: 26.45)
- Vegan All Day Breakfast Burrito (Similarity score: 26.55)
- Earth's Best, The Hain Celestial Group Inc Earth's Best, Mini Mac 'n Cheese Ravioli (Similarity score: 26.70)
- Le Macine Del Sole,voltan Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 27.14)