Beer Battered Cod Fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 793kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 793kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0.52631578947368 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.53 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.578947368421g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.58g |
| Saturated Fat | 1.0526315789474g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 536.84210526316mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 536.8mg |
| Sugars | 1.0526315789474g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trader Joe's Marinated & Ready To Eat Organic Baked Tofu (Similarity score: 9.74)
- Hacendado Chipirón Enharinado (Similarity score: 12.38)
- Atlantic Natural Foods Llc Fried Chik'n With Gravy (Similarity score: 12.38)
- Boneless Chicken Wyngz (Similarity score: 12.41)
- Seafood Salad Select (Similarity score: 15.09)
- Valess Schnitzel Tomate Mozzarella (Similarity score: 16.35)
- Kronfli Brothers Inc All Purpose Sauce (Similarity score: 17.47)
- Tunavations Breaded Tuna Patty (Similarity score: 17.90)
- Agis Collection Saveur D'asie,collection Saveur D'asie Nems Au Poulet (Similarity score: 18.75)
- Boneless Breaded Bbq Chicken Wings (Similarity score: 19.17)
- Marzetti, T Marzetti Company Sriracha Ranch! Veggie Dip, Hot (Similarity score: 20.01)
- Plant Based Meatballs (Similarity score: 20.62)
- Auchan Beignets À La Romaine (Similarity score: 22.30)
- Sea Cuisine, High Liner Foods (usa) Incorporated Sea Cuisine, Summer Herb Salmon Burger (Similarity score: 23.27)
- Migros Chicken Nuggets (Similarity score: 24.46)