Beef meatballs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 14.77g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.77g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 39.99120105587329% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 534mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 534mg |
| Sugars | 1.1400000000000001g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buckley Farms Pork Meatballs (Similarity score: 11.57)
- Kansas City Sausage Company Meatball (Similarity score: 11.57)
- Barbecue Flavor Meatballs (Similarity score: 11.57)
- Angus Beef Meatballs (Similarity score: 13.58)
- Cheeseburger (Similarity score: 14.71)
- Italian Style Beef Meatballs (Similarity score: 14.94)
- Hy Vee Sausage, Egg & Cheese Muffins Sandwiches, Sausage, Egg & Cheese (Similarity score: 16.24)
- Monique Ranou, Les Créations Pain Surprise , Intermarché (Similarity score: 16.43)
- Cooked Perfect, Home Market Foods Inc Cooked Perfect, Angus Beef Meatballs (Similarity score: 16.64)
- La Conserverie De Belle Isle En Mer Rillettes De Porc Breton Label Rouge Au Piment D'espelette (Similarity score: 17.56)
- Target Stores Natural* Beef Barbacoa (Similarity score: 19.56)
- Férial, Marque Repère Paupiettes De Dinde X 6 (Similarity score: 20.60)
- Auchan Terrine De Campagpne (Similarity score: 20.71)
- Coviran Paté De Hígado De Cerdo (Similarity score: 20.92)
- Boudin Noir Aux Oignons Et Au Vin De Valençay (Similarity score: 20.95)
Ingredients List
- Beef
- Grill Flavor
- Maltodextrins
- Natural Flavouring
- Parsley Flakes
- Romano Cheese Made From Sheep's Milk
- Salt
- Soy Protein
- Sugar
- Turmeric Oleoresin Color
- White Pepper
- Water
- Textured Soy Protein
- Onion
- Soya Flour
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Corn Syrup Solids
- Garlic
- Dehydrated Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)