Bazzini Llc Cranberry nut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1883kj (451 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1883kj (451 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 3.75g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 13.636363636363635% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 27.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apple Cinnamon Spice Bars, Apple Cinnamon Spice (Similarity score: 5.94)
- Apple Cinnamon Spice Almonds Bar, Apple Cinnamon Spice (Similarity score: 5.94)
- Kind, Kind Llc Pomegranate Blueberry Pistachio + Antioxidants* Bars (Similarity score: 11.70)
- Madegood Mixed Berry Organic Granola Minis (Similarity score: 14.02)
- Kind, Kind Inc Fruit & Nut Bars, Blueberry Vanilla & Cashew (Similarity score: 15.67)
- Kind, Kind Inc Blueberry Vanilla & Cashew Bar (Similarity score: 15.67)
- Kind, Kind Inc Fruit & Nut Bars (Similarity score: 15.67)
- Biscuiterie De Provence Canistrelli (Similarity score: 19.71)
- Nakd Ginger Bread (Similarity score: 19.76)
- Itinéraire Des Saveurs Navettes De Provence Saveur Fleur D'oranger (Similarity score: 19.93)
- Chocolate Walnut Brownie Protein Bar (Similarity score: 20.16)
- Wegmans Wholesum Fruit & Nut Bar (Similarity score: 20.44)
- Wegmans Wholesum Bars (Similarity score: 20.44)
- Apple Cinnamon And Pecan Fruit And Nut Bar (Similarity score: 20.68)
- Alkaramah Dough Production Co Al Karamah, Whole Wheat Shortbread Cookies (Similarity score: 21.14)
Ingredients List
- Peanut
- Pecan Nut
- Date
- Pumpkin Seed
- Canola Oil
- Flax Seed
- E422
- Water
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Almond
- Cranberry
- Raisin
- Honey
- Chicory Fibre
- Tapioca Syrup
- Crisp Rice
- Walnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)