Batonnets glacés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1310kj (314 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1310kj (314 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 16.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.36538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.4% |
| Saturated Fat Value | 16.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 55.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 55.6mg |
| Sugars | 26.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bofrost Stecco Boblack (Similarity score: 10.14)
- Ja! Classic Eis Am Stiel (Similarity score: 11.46)
- Leader Price 10 Bâtonnets Au Chocolat (Similarity score: 14.57)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Coating (Similarity score: 15.21)
- Motta, Nestlé Maxibon (Similarity score: 15.95)
- Roundy's Select Ice Cream Bars (Similarity score: 15.98)
- Giant Eagle Inc Ice Cream Bars (Similarity score: 15.98)
- Motta, Nestlé Maxibon (Similarity score: 16.18)
- Motta, Nestlé Maxibon (Similarity score: 16.18)
- Gelatelli Gelatelli (Similarity score: 16.18)
- Nestlé,froneri Maxibon Classic (Similarity score: 16.28)
- Giant Eagle Inc Ice Cream Bars (Similarity score: 16.42)
- So Delicious Dairy Free Coconut Milk Bars (Similarity score: 16.47)
- Miko,magnum Magnum Glace Batonnet Miel Nougat 6x110ml (Similarity score: 17.21)
- Casino Maxi Bâtonnets Vanille Enrobage Chocolat Blanc X4 (Similarity score: 18.80)