Basic American Foods Mashed Potato Granules
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Eko Ecológico (Similarity score: 6.02)
- Eko Ecologico (Similarity score: 12.98)
- Dari Couscous Dari (Similarity score: 13.29)
- Auchan Cereales Y Achicoria (Similarity score: 14.89)
- Radiatori Tricolore (Similarity score: 15.72)
- Skylark International Tienxi, Burdock Tea (Similarity score: 17.07)
- Nestlé Eko Ecológico (Similarity score: 19.18)
- Nestlé Eko Ecológico (Similarity score: 19.18)
- La Finestra Sul Cielo Cerealia Bio (Similarity score: 20.01)
- Made With Spinach, Zucchini, Broccoli, Parsley & Kale Enriched Pasta With Vegetables, Rotini, Spinach, Zucchini, Broccoli, Parsley & Kale (Similarity score: 20.57)
- Enriched Pasta With Vegetables, Thin Spaghetti (Similarity score: 20.57)
- Enriched Pasta With Vegetables (Similarity score: 20.57)
- Ronzoni, New World Pasta Company Ronzoni, Supergreens, Rotini Pasta (Similarity score: 20.57)
- Enriched Pasta With Vegetables (Similarity score: 20.57)
- Ronzoni, New World Pasta Company Ronzoni, Supergreens Thin Spaghetti (Similarity score: 20.57)
Ingredients List
- Potato
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- Freshness Preserved With Sodium Bisulfite And Bht
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)