Barrita avena y chocolate blanco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1841kj (441 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1841kj (441 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 11.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58937198067634% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 21 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food & Gust Panettone De Chocolate (Similarity score: 9.94)
- Vergani Colomba Pere E Cioccolato (Similarity score: 15.16)
- Casalini, F B F , Bauli Treccine Casalini (Similarity score: 15.58)
- Casalini, F B F , Bauli Treccine (Similarity score: 15.58)
- Casalini, F B F , Bauli Treccina (Similarity score: 15.58)
- Sunbelt Bakery, Mckee Foods Banana Oat Chewy Granola Bars (Similarity score: 15.66)
- Jammy Wheels Biscuit Sec Fourré A La Confiture (Similarity score: 16.99)
- Chewy Granola Bar (Similarity score: 20.34)
- Marinela Raspberry Blackberry Filled Cookies (Similarity score: 20.49)
- Sunbelt Bakery Chocolate Chip Chewy Granola Bar (Similarity score: 20.67)
- Castellane Mini Navette Fleur D'oranger (Similarity score: 20.80)
- Castellane Mini Navette Façon Pain D'épice (Similarity score: 20.87)
- Supervalu Inc Shoppers Value, Cookies, Vanilla Creme (Similarity score: 21.54)
- Les Renardises Gaufres Étoile Nappage Cacao (Similarity score: 21.67)
- Monoprix 6 Barres Céréales Noix De Coco Sur Lit De Chocolat Au Lait Monoprix (Similarity score: 21.77)