Barissimo coffee French vanilla coffee creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.3333333333333g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 33.333333333333g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- First Street Vanilla Caramel Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Irish Creme Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Hershey Chocolate Caramel Coffee Creamer (Similarity score: 11.82)
- Coffee Creamer (Similarity score: 14.77)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer, Pumpkin Pie Spice (Similarity score: 14.77)
- Dean Foods Company Creamer Singles (Similarity score: 14.77)
- Hazelnut Liquid Coffee Creamer Singles, Hazelnut (Similarity score: 14.77)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer Singles (Similarity score: 14.77)
- Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 14.77)