Barilla Ricotta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 410kj (98 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 410kj (98 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 4.0999999046326g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 68.33333174387667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 120.000004768372mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Emporium,aldi, Madina Ricotta (Similarity score: 6.27)
- La Ferme D'anscaire Yaourts Brassé Au Citron De Sicile (Similarity score: 13.29)
- La Ferme D’anscaire Yaourts Brasses Vanille Bourbon (Similarity score: 15.19)
- Chabrior Pain Grillé Brioché (Similarity score: 17.98)
- Sin Azucar Griego (Similarity score: 19.57)
- Brie De Saint Remon (Similarity score: 19.64)
- Byo Essentiel Yaourt Brassé Doux Mangue Vanille (Similarity score: 19.72)
- Nestlé Lait Entier Concentré (Similarity score: 19.89)
- Byo Essentiel Brassé Onctueux Myrtille Cassis (Similarity score: 20.29)
- 1% Low Fat Milk (Similarity score: 20.61)
- Coivin,la Fromagerie Coivin Fromage À La Crème (Similarity score: 21.39)
- Baskalia Caille De Brebis Au Lait Pasteurisé Baskalia (Similarity score: 21.54)
- Almarai Cream Cheese (Similarity score: 22.13)
- Tapioca Pudding (Similarity score: 22.59)
- Industria Colombia Tapioka (Similarity score: 23.10)
Ingredients List
- Whey
- Pasteurized Cream
- Salt
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)