Barilla Pomodoro e Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 3.4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 39.08045977011494% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.1% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 352mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 352mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortellini Prosciutto Crudo Alfieri (Similarity score: 18.25)
- Maffei Ravioli Funghi Porcini (Similarity score: 18.73)
- L'étal Du Boucher Villa Gusto Tortellini Pur Boeuf (Similarity score: 18.82)
- Cora Tortellini Bœuf (Similarity score: 18.82)
- Rana,giovanni Rana Rana Ricotta & Limone (Similarity score: 19.18)
- Bimbo Bimbollos Brioche (Similarity score: 19.67)
- Cora Tortellini Jambon Speck (Similarity score: 19.74)
- Linda Mccartney 6 Vegetarian Sausage Rolls (Similarity score: 20.68)
- Tortelloni Ricotta E Speck (Similarity score: 21.16)
- Honey Wheat Fresh From The Oven Taste Bread, Honey Wheat (Similarity score: 21.17)
- Leader Price Ravioli Al Tartufo (Similarity score: 21.73)
- Vel Pitar Velpitar Chifle De Hamburger (Similarity score: 21.88)
- Target Stores Soft Whole Wheat Tortillas (Similarity score: 23.84)
- 26 30 Brd Coconut Shrimp (Similarity score: 24.30)
- Lightly Seasoned Ground Pork (Similarity score: 24.83)
Ingredients List
- Sunflower Oil
- Milk Proteins
- Shallot
- Tomato
- Potato Flakes
- Cheese Powder
- Salt
- Skimmed Milk
- Egg
- Oregano
- Flavouring
- Water
- Filling
- Cream
- Salt
- Tomato Concentrate
- Bread Crumbs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)