Barilla Fusilli n° 98
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1521kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1521kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 5.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.2mg |
| Sugars | 9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barilla,la Collezione D'italia La Collezione Gnochetti Sardi (Similarity score: 7.97)
- Barilla Penne Rigate N°73 (speciale Ristorazione) (Similarity score: 8.01)
- Barilla 9 Paquets De Pates Bio 500g (spaghetti X 3, Penne X 4, Fusili X 2) (Similarity score: 8.72)
- Barilla Barilla Pates Spaghetti Bio (Similarity score: 8.72)
- Barilla Ditalini Rigati N 47 (Similarity score: 8.72)
- Barilla Barilla Pates Fusilli Bio (Similarity score: 8.72)
- Barilla Barilla Pates Penne Rigate Bio (Similarity score: 8.72)
- Barilla Barilla Pates Coquillettes Bio (Similarity score: 8.72)
- Barilla Stelline (Similarity score: 8.72)
- Barilla Risoni (Similarity score: 8.88)
- Barilla Penne Rigate N 73 Pâtes Alimentaires Au Blé Dur (Similarity score: 9.03)
- Barilla,la Collezione D'italia Cavatelli Pugliesi Pâtes Alimentaires (Similarity score: 9.03)
- Barilla Penne Rigate N 73 (lot X 3) (Similarity score: 9.03)
- Barilla Pates Barilla Farfalle Lot De (Similarity score: 9.03)
- L'italiana Macaroni 124 (Similarity score: 9.19)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)