Barilla Farfalle tricolore
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.6 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seitz Gmbh Black Forest Girl, Homemade Spaetzles, Egg Noodles (Similarity score: 4.10)
- Gutbio Mijo (Similarity score: 4.65)
- Lorenzo Il Magnifico Zafferano (Similarity score: 4.98)
- Seitz Gmbh Black Forest Girl, Extra Broad Egg Noodles (Similarity score: 5.23)
- Edeka Edeka Dinkel Hörnchen (Similarity score: 5.98)
- Edeka, Beilage, Beilage Teigwaren Cannelloni (Similarity score: 6.45)
- Monoprix,monoprix Gourmet Mélange Savoureux 3 Riz (Similarity score: 6.61)
- La Chinoise (Similarity score: 7.32)
- Barilla,la Collezione D'italia Cavatelli Pugliesi Pâtes Alimentaires (Similarity score: 7.40)
- Barilla Penne Rigate N 73 Pâtes Alimentaires Au Blé Dur (Similarity score: 7.40)
- Barilla Pates Barilla Farfalle Lot De (Similarity score: 7.40)
- Barilla Penne Rigate N 73 (lot X 3) (Similarity score: 7.40)
- Barilla Pates Barilla Torsades Lot De 500gr X3 1 5kg (Similarity score: 7.44)
- Barilla Penne Rigate N 73 (Similarity score: 7.44)
- Barilla Fusilli (Similarity score: 7.44)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)