Barilla Emiliane CANNELLONI
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Spaghetti (eier Nudeln Mit Reinem Hartweizengrieß) (Similarity score: 5.86)
- Fabianelli Lasagne All'uovo (Similarity score: 6.26)
- U Bio, U Tagliatelles (Similarity score: 6.41)
- Vale Farfalline All’uovo (Similarity score: 7.76)
- Leader Price Lasagnes Bio A Garnir Aux Œufs (Similarity score: 9.49)
- Tre Mulini Pasta All'uovo Lasagne Sfoglia Ruvida (Similarity score: 9.50)
- Fior Di Pasta, Penny,pastificio Granarolo Filini All'uovo (Similarity score: 9.56)
- Albert Heijn Tagliatelle Met Ei (Similarity score: 10.05)
- Unsere Heimat Unsere Heimat Spiralnudeln (Similarity score: 10.63)
- D'antelli Pappardelle All ' Uovo Pasta (Similarity score: 11.79)
- Pasta Pirro Pirro Pasta, Spaghetti (Similarity score: 11.93)
- Eco Basics Arroz Redondo Integral (Similarity score: 12.06)
- Yoeco Arroz Integral Redondo (Similarity score: 12.06)
- Europasta Zátkova Vaječná Kolínka Malá (Similarity score: 12.30)
- Pâtes Au Œufs Bio (Similarity score: 12.36)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Fresh Category A Eggs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)