Barilla Coquillettes blé complet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1452kj (348 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1452.0kj (348 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.0% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 5.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.2mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barilla Penne Rigate Integrale (Similarity score: 0.00)
- Barilla 9 Packs De Pâtes Complètes (Similarity score: 0.00)
- Barilla Penne Rigate Integrali (Similarity score: 0.00)
- Barilla Mezze Penne Rigate Integrali (Similarity score: 1.70)
- Bonneterre Spaghetti Complets (Similarity score: 2.79)
- Alnatura Dinkel Couscous (Similarity score: 3.56)
- Naturasi Cous Cous Integrale Xxl (Similarity score: 3.86)
- Pasta Berruto,stefano Berruto,arrighi,italpasta Fusilli 36 (Similarity score: 3.99)
- Happy Bio Boulgour Si Moelleux (Similarity score: 4.55)
- Vivien Paille Petit Epeautre (Similarity score: 5.31)
- Bioagros Wholegrain Spelt Flour (Similarity score: 5.41)
- Pural Spaghetti Épeautre Complet (Similarity score: 5.59)
- Rinatura Dinkel Spätzle Vollkorn (Similarity score: 5.66)
- Auchan Bio,auchan Spaghetti Au Blé Entier Bio (Similarity score: 5.72)
- Sans Marque,limited Edition,valfleuri Serpentini Complets (Similarity score: 5.72)