Barbecue coating mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1331kj (319 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1331kj (319 calories/kcal) |
| Fiber | 9.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.09g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.09g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 4182mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 4182mg |
| Sugars | 27.27g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carroll Shelby's White Chicken Chili Kit (Similarity score: 57.16)
- Rapid Hydration Drink Mix (Similarity score: 88.02)
- Nestlé Nesfit Original Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 90.97)
- Best Choice Taco Seasoning Mix (Similarity score: 91.42)
- Meijer Taco Seasoning Mix (Similarity score: 92.04)
- Simply Organic Spicy Taco Seasoning (Similarity score: 92.30)
- Luzianne Luzianne, Chicken Coating Mix (Similarity score: 96.48)
- New Orleans Style Fish Fry Seafood Breading Mix (Similarity score: 99.66)
- Fish Fry Seafood Breading Mix (Similarity score: 99.79)
- New Orleans Style Fish Fry (Similarity score: 100.09)
- Louisiana Fish Fry Products New Orleans Style Fish Fry Seafood Breading Mix (Similarity score: 100.09)
- New Orleans Style Fish Fry Seafood Breading Mix (Similarity score: 100.09)
- Taco Seasoning Mix (Similarity score: 100.50)
- Essential Everyday Less Sodium Taco Seasoning Mix, Taco (Similarity score: 100.50)
- Targil C'mon Man, Fish Fry (Similarity score: 100.56)
Ingredients List
- Flax Meal
- Arrowroot
- E330
- Brown Chipotle Powder
- Sorghum Flour
- Rice Syrup Solids
- E336i
- E415
- E500ii
- Brown Sugar
- Tomato Powder
- Salt
- Chipotle Bbq Seasoning
- Paprika
- Sweet Brown Rice Flour
- Brown Rice Flour
- Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)