BANQUET Basic Three Cheese Zita, 8 OZ
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 498kj (120 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 498kj (120 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.85g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.85g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 41.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 229mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 229mg |
| Sugars | 2.64g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smart Ones Savory Italian Recipes (Similarity score: 7.97)
- Smart Ones Three Cheese Ziti Marinara (Similarity score: 7.97)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Stroganoff Sauce With Beef & Pasta (Similarity score: 8.08)
- Navarin D'agneau Aux Petits Légumes (Similarity score: 9.26)
- Lasagne Bolognaise (Similarity score: 9.71)
- Cage Free Egg, Pesto Sauce, Sweet Potato, White Cheddar Cheese, Red Pepper, Carrot, Cauliflower, Kale & Red Quinoa Superfood Veggie Scramble (Similarity score: 9.73)
- Tops Mashed Potato (Similarity score: 11.96)
- Saucisse Cocktail (Similarity score: 12.73)
- Lean Chicken Marsala (Similarity score: 12.76)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Five Cheese Lasagna (Similarity score: 13.23)
- Frozen Dinner (Similarity score: 13.27)
- Iglo Filet De Saumon (Similarity score: 13.29)
- Saffron Road Lamb Saag With Basmati Rice Tender Lamb Lightly Seasoned With Cumin, Turmeric And Ginger, Served In A Thick Bed Of Spinach (Similarity score: 13.35)
- Michelina's Michelina's, Four Cheese Lasagna (Similarity score: 13.39)
- Open Nature Adobo Chicken With Rice Bowl (Similarity score: 14.32)
Ingredients List
- Cheese Sauce
- Romano Cheese From Cow's Milk
- Flavouring
- Spice
- E330
- Rigatoni Pasta
- Pasta
- Soya Oil
- Mozzarella
- Microbial Culture
- Salt
- Tomato Concentrate
- Enzyme
- Milk
- Wheat
- Parmesan
- Modified Corn Starch
- Sugar
- Soya Oil
- Garlic
- Worcestershire Sauce
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)