Bamboo Garden Mie Nudeln
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1565kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1565kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Délices, Casino Casino Délices Trine Pâtes Italiennes Façonnées En Moule De Bronze (Similarity score: 8.71)
- Eliche Rigate All Italiana (Similarity score: 9.31)
- Auchan,mmm! Mmm! Cuoricini 3 Couleurs (Similarity score: 10.64)
- Fun Foods 4 All Scooby Doo ! Pâtes Bio (Similarity score: 10.65)
- Bloch,auguste Bloch Creme De Riz (Similarity score: 10.77)
- Giglio Le Sfogliatelle Lasagnette All'uovo (Similarity score: 10.91)
- Scientiffic Nutrition Harina De Avena (Similarity score: 11.05)
- Prozis Brown Rice Puffs (Similarity score: 11.27)
- Ecor Farina Di Riso Integrale (Similarity score: 12.20)
- Scientiffic Nutrition Harina De Avena Gourmet Nutchoc (Similarity score: 12.35)
- Harina De Avena Sabores (Similarity score: 12.36)
- Harina De Avena Chocolate (Similarity score: 12.42)
- Hero Tech Nutrition Harina De Avena (Similarity score: 12.46)
- Éric Bur Pain Azyme (Similarity score: 13.17)
- Pain Azyme (Similarity score: 13.17)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)