Bamboo Garden Mie Nudeln
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1575kj (377 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1575.0kj (377 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.0g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kallo Buckwheat Super Seed Rice & Corn Cakes (Similarity score: 4.66)
- Brown Basmati Rice (Similarity score: 6.47)
- Penne Rigate (Similarity score: 7.65)
- Pain Poppé Recette Blé Complet (Similarity score: 7.95)
- Delhaize Riz Soufflé Bio (Similarity score: 9.37)
- Tradiční České Nudle (Similarity score: 9.57)
- Tortiglioni (Similarity score: 9.66)
- Riso Arborio Riso Arborio Risotti Reis (Similarity score: 9.84)
- Riz Carnaroli (Similarity score: 10.10)
- Riz Carnaroli (Similarity score: 10.13)
- Matza ( Pao Azimo ) 1kg (Similarity score: 10.71)
- Paul Heumann Pain Azyme (Similarity score: 10.75)
- Vivibio Gallette Di Grano Kamut (Similarity score: 10.75)
- Pain Azyme (Similarity score: 10.83)
- Éric Bur Pain Azyme (Similarity score: 10.83)