Balocco Pandoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1690kj (404 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1690kj (404 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.89473684210527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 22 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Balocco (Similarity score: 0.00)
- Denner, Balocco Il Pandoro (Similarity score: 7.93)
- Sun Cake Sun Cake Brown Sugar (Similarity score: 13.75)
- Favorina Pandoro Classico (Similarity score: 14.18)
- Pandoro (Similarity score: 15.78)
- Nestlé Honey Cheerios Honey Cereal Bar (Similarity score: 15.79)
- Location Cookies (Similarity score: 16.22)
- Motta Il Pandoro (Similarity score: 16.36)
- Dal Forno Pandoro Tradizionale 500g, (Similarity score: 17.53)
- Colomba (Similarity score: 17.54)
- La Lorraine Mattentaartje (Similarity score: 17.85)
- Pandoro Ricetta Di Verona (Similarity score: 18.24)
- Panneton (Similarity score: 18.24)
- Pandoro (Similarity score: 18.24)
- Melegatti Panettone Fragoline & Cioccolato Bianco (Similarity score: 18.31)