Balconi Mix Max
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1812kj (434 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1812kj (434 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.8000000000000003 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.8 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 24 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 16.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75.67567567567568% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.7% |
| Saturated Fat Value | 16.8g |
| Score | 24 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 38.2g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Balconi Mix Milk With Velvety Milk Cream Filling X (350g) (Similarity score: 12.64)
- Snack Fourré Saveur Crème (Similarity score: 17.63)
- Ciocco Black (Similarity score: 18.07)
- Dolciando Farci Orange (Similarity score: 18.13)
- Balconi Mixmax With Tasty Cocoa Cream Filling (Similarity score: 20.77)
- Elah Preparato Per Torta Al Cioccolato Senza Glutine (Similarity score: 21.59)
- Two Bite Red Velvet Macaroon Treats (Similarity score: 21.65)
- Assorted Chocolates (Similarity score: 25.63)
- Crunch Bar (Similarity score: 27.91)
- Babycakes And Confections Llc Doughnut Muffins (Similarity score: 28.05)
- Fenton Enterprises Inc Pumpkin Spice Caramels (Similarity score: 28.65)
- Fenton Enterprises Inc Kara Chocolates, Classic Caramel (Similarity score: 28.65)
- Fenton Enterprises Inc Gingerbread Caramels (Similarity score: 28.65)
- Fenton Enterprises Inc Peppermint Caramels (Similarity score: 28.65)
- Consum Roller Al Cacao (Similarity score: 30.21)
Ingredients List
- Sugar
- Cocoa Butter
- Hazelnut Paste
- Milk Proteins
- Flavouring
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Raising Agent
- E500
- E450
- Salt
- Vegetable Oil
- Egg
- Milk
- Hazelnut
- Soya
- Glucose Fructose Syrup
- Wheat Flour
- Fresh Egg
- Reconstituted Skimmed Milk
- Milk Powder
- Skimmed Milk Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)