Balance Pralines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2218kj (531 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2218kj (531 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 24g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.536585365853654% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.5% |
| Saturated Fat Value | 24g |
| Score | 17 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Balance Belgian Chocolate (Similarity score: 5.66)
- Xucker Pure Vegane (Similarity score: 14.41)
- Valor Chocolate Negro 70% Sugar Free (Similarity score: 15.30)
- Chocolate (Similarity score: 15.64)
- Torras Chocolate Negro Con Edulcorante (Similarity score: 16.91)
- Bonàrea Surtido Turrones (Similarity score: 17.74)
- Xucker Schokolade Kaffeesplitter (Similarity score: 20.55)
- Landkrone Bio Vegane Margarine Dreiviertelfett (Similarity score: 22.52)
- Pastas Surtidas De Té (Similarity score: 22.71)
- Les Suprêmes Tablette Chocolat Noir 80% Éclats De Cacao (Similarity score: 23.94)
- Kee Wah Bakery Panda Cookies (Similarity score: 24.83)
- Lindt Excellence 85% Cacao Noir Puissant (Similarity score: 26.47)
- Lindt Excellence 85% Cacao Noir Puissant (Similarity score: 26.47)
- Lindt Excellence 85% Cacao Noir Puissant Lot De 2 (Similarity score: 26.47)
- Ivanka Oblaten Nach Karlsbader Art Kakao (Similarity score: 26.72)