Balade Béchamel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 565kj (136 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 565kj (136 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.03773584905662% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gratin De Courgette (Similarity score: 11.89)
- Gratin De Courgette (Similarity score: 11.89)
- Tocco D’oro Gran Risotto Ai Funghi Porcini (Similarity score: 15.37)
- Classic Greek Tzatziki (Similarity score: 16.68)
- Les Mijotés De Provence Poulet Et Légumes A L Indienne (Similarity score: 16.95)
- Auchan Poulet Au Curry (Similarity score: 16.97)
- Eroski Salsa Fresca Setas (Similarity score: 17.29)
- Picard,esprit De Famille Esprit De Famille Hachis Parmentier (Similarity score: 17.74)
- Toupargel Gratin Dauphinois Façon Traiteur (Similarity score: 18.15)
- Auchan Requeijão De Vaca (Similarity score: 20.07)
- Bourdin,eurial,agrial Brousse (Similarity score: 20.79)
- Seazon Lasagnes À La Ricotta & Aux Épinarfs (Similarity score: 21.40)
- Hachis Parmentier (Similarity score: 21.99)
- Jacques Maës Coquille De Poisson Côte D'opale (Similarity score: 22.10)
- Thiriet Gratin Dauphinois (Similarity score: 22.92)
Ingredients List
- Salt
- E461
- Emulsifier
- Flavouring
- Colour
- E160ai
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)