Baklava
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1841kj (441 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1841kj (441 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baklava (Similarity score: 0.00)
- Condis Magdalenas Estilo Artesano (Similarity score: 8.02)
- Croquants Amandes Miel (Similarity score: 13.78)
- Tesco Biscotte (Similarity score: 16.78)
- Special K Protein Cereal Bar (Similarity score: 17.54)
- Bioshok Mes Biscuits Petit Déjeuner Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 18.11)
- Castellane Mini Navette Miel Lavande (Similarity score: 18.58)
- El De Caldes Magdalenas Naturales En Bolsa Caldes (Similarity score: 18.78)
- Caldes Madalenes (Similarity score: 18.78)
- El De Caldes Madeleines "el De Caldes" (Similarity score: 18.91)
- Wellsley Farms Granola Bars (Similarity score: 20.27)
- Le Moulin Du Pivert Sablés Au Spéculoos Cannelle & Amande (Similarity score: 21.38)
- Cameo Vitalis (Similarity score: 21.38)
- Tartex Crunchy Amaranth Schokolade (Similarity score: 23.36)
- Kölln Kölln Müsli Knusper Klassik (Similarity score: 23.92)
Ingredients List
- Fillo Dough
- Orange Blossom Water
- Sugar
- Vegetable Ghee
- Cashew Nuts
- Water
- Almond
- Walnut
- Glucose
- Pistachio Nuts
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)