Bakehuset
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.583333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.6% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Korvbrödsbagarn Fiberrika Korvbröd (Similarity score: 6.44)
- Seeded Burger Buns (Similarity score: 8.81)
- Harry Brot Gmbh Kleines Sonnenkern (Similarity score: 10.09)
- Alteza Pan De Hogaza (Similarity score: 10.91)
- Carrefour Pavé Précuit Au Four À Pierre (Similarity score: 12.21)
- Coop Prime Time Rustic Burgerbrød (Similarity score: 12.21)
- Yami Pain De Mie Complet Sandwich (Similarity score: 12.48)
- Marks & Spencer 5 Sesame Seed Bagels (Similarity score: 12.99)
- Morrissons, Morrisons Bread (Similarity score: 13.70)
- Houmous Pistou (Similarity score: 13.81)
- Wassila Nuggets De Dinde (Similarity score: 13.94)
- Clam Strips (Similarity score: 14.70)
- Epid'or Pan De Molde Multicereal (Similarity score: 14.89)
- Lustucru Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 14.99)
- Berlina De Chocolate (Similarity score: 16.20)