Baked stacked eggplant
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 360kj (87 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 360kj (87 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.225806451612903 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 44.89247311827957% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.9% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 3.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smart Ones Creamy Pasta Romano With Spinach (Similarity score: 9.30)
- Heinz Fettuccine Alfredo With Broccoli (Similarity score: 14.61)
- El Cultivador Lentejas Cocidas (Similarity score: 14.63)
- Boudin Sourdough Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 14.74)
- Hot Cajun Style Chicken Bowls, Hot Cajun Style (Similarity score: 15.50)
- Chef Select Brasserie (Similarity score: 15.88)
- Beste Ernte Weisse Bohnendosen Groß (Similarity score: 16.29)
- Kraft Mac & Cheese, Classic (Similarity score: 17.00)
- Thiriet Moules Marinières (Similarity score: 17.36)
- Aldi Cup Shotz: Tomato & Herb Flavour Pasta (Similarity score: 18.23)
- Lunds & Byerlys Chef Crafted Soup, Carrot Ginger Coconut (Similarity score: 18.55)
- Luck's Great Northern Beans Seasoned With Pork (Similarity score: 18.89)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Weiße Bohnen Mit Suppengrün (Similarity score: 19.01)
- Weight Watchers Gratin De Poissons Et Purée (1,8 % Mg), Surgelé (Similarity score: 19.16)
- Trader Joe's Frischer Salat Florence Art (Similarity score: 20.90)
Ingredients List
- Aubergine
- Egg White
- Wheat Flour
- Parmesan
- Red Bell Pepper
- Feta
- Basil
- Tomato Concentrate
- Canola Oil
- Semi Skimmed Milk
- Garlic
- Fat Free Ricotta Cheese
- Skimmed Milk Powder
- Garlic Powder
- Salt
- Corn Starch
- Parsley
- Extra Virgin Olive Oil
- Pine Nuts
- Paprika
- Sugar
- Black Pepper
- Fire Roasted Tomatoes
- White Pepper
- Oregano
- Water
- Tomato
- Tomato Puree
- Monterey Jack
- Bread Crumbs
- Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)