Bakari Gateau marbre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1807kj (432 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1807kj (432 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.636363636363635% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 69.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Marbré Au Chocolat (Similarity score: 3.12)
- La Bella Easo La Bella Easo Magdalenas (Similarity score: 16.17)
- Crostatine Bio Di Grano Khorasan Kamut Albicocca (Similarity score: 16.26)
- 6 Cakes Aux Fruits Confits (Similarity score: 16.63)
- Casino Gâteau Tout Chocolat (Similarity score: 16.66)
- Cantuccini Pistacchio Selection By Asolo Dolce Rignano (Similarity score: 16.95)
- La Bella Easo Magdalenas La Bella Easo (Similarity score: 18.13)
- Tante Odile Gateau Marbré Au Chocolat (Similarity score: 18.52)
- Aline & Olivier Mon P'tit Biscuit Bio Chocolat (Similarity score: 19.34)
- Quaker Real Medleys Cherry Almond Pecan 17 Ounce Paper Box (Similarity score: 20.04)
- Bjorg Croustillant Avoine Fruits Rouge Bio (Similarity score: 20.56)
- Lehi Valley Trading Company Inc Pb & J Granola (Similarity score: 20.68)
- Nestlé Cini Mini Crazycrush (Similarity score: 20.72)
- Granola (Similarity score: 20.78)
- Pastisseri Dolce Mela (Similarity score: 21.01)
Ingredients List
- Wheat Flour
- E500
- E330
- Salt
- Gelling Agent
- Malted Wheat Flour
- Flavouring
- Sugar
- Egg
- Colza Oil
- Bulking Agent
- Chocolate
- Glucose Fructose Syrup
- Raising Agent
- E341
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)