Bahlsen Chokini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2040kj (488 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2040kj (488 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 52.17391304347826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 23 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencerมาร์คแอนด์สเปนเซอร์ Jam Sandwich Creams (Similarity score: 8.76)
- Hacendado Bañados (Similarity score: 12.36)
- Gut & Günstig Kaffeekränze (Similarity score: 13.88)
- Dolciando Cacao Panna (Similarity score: 14.32)
- Pural Biobis Épeautre Choc (Similarity score: 14.81)
- Biscuit (Similarity score: 15.30)
- Bohlsener Mühle Crunchy Oat Cookie (Similarity score: 15.44)
- Biscoteria Kaffee Kränze (Similarity score: 16.44)
- Auchan Cookies Au Chocolat Bio (Similarity score: 16.69)
- Canestrellini (Similarity score: 16.90)
- Crostatina Al Farro (Similarity score: 17.27)
- Crostatina Al Farro Crema Di Nocciole E Cacao (Similarity score: 17.27)
- Biocoop Cookies Tout Chocolat Biocoop (Similarity score: 17.34)
- Kif Tigato (Similarity score: 17.75)
- Biscoteria Nuts 'n Cookies (Similarity score: 18.06)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Flavouring
- Starch
- Emulsifier
- Acid
- Sugar
- Palm Oil
- Cocoa Paste
- Glucose Fructose Syrup
- Whole Milk Powder
- Raising Agent
- E450
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)