Bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 310mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 310mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 100% Whole Wheat English Muffins (Similarity score: 11.34)
- Kroger Kroger, Sandwich Slims (Similarity score: 11.47)
- Hummus (Similarity score: 11.51)
- Wild Harvest, Star Markets Co Wild Harvest, White English Muffins (Similarity score: 12.07)
- English Muffins (Similarity score: 12.07)
- Artisanal Pasta (Similarity score: 12.22)
- Trader Joe's Fresh Rice Noodles (Similarity score: 13.42)
- Organic Wheat Bread (Similarity score: 16.22)
- Jalapeno Hummus (Similarity score: 16.62)
- Hummus With Roasted Red Pepper (Similarity score: 16.62)
- Artichoke & Spinach Hummus (Similarity score: 16.62)
- Garlicy Hummus (Similarity score: 16.62)
- Hummus Tahini (Similarity score: 16.62)
- Hummus Tahini (Similarity score: 16.62)
- Garlicy Hummus (Similarity score: 16.62)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Enzyme
- Malt
- Cornmeal
- Water
- Enriched High Gluten Flour
- Wheat Bran
- Yeast
- Sugar
- Salt
- E282
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)