Bacon-wrapped scallops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.29g |
| Saturated Fat | 4.12g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.034013605442176% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 518mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 518mg |
| Sugars | 1.18g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonroll (Similarity score: 6.70)
- Aia, Veronesi Bonroll Classico (Similarity score: 6.70)
- Clermont 5 Chipolatas A La Mexicaine Et 5 Chipolatas A L'indienne (Similarity score: 8.66)
- La Crêpe De Brocéliande 4 Crêpes De Froment Roulées Jambon Supérieur Et Emmental (Similarity score: 13.89)
- La Crêpe De Brocéliande Crepe Jambon Fromage X4 400g (Similarity score: 13.89)
- La Crêpe De Brocéliande 2 Crêpes De Froment Roulées Jambon Supérieur Et Emmental (Similarity score: 13.89)
- Spar Pizza De Atún (Similarity score: 14.30)
- Pizza Méditerranéenne (Similarity score: 14.34)
- Roberto Sa Meyrin Pasta Fresca Cannelloni (Similarity score: 14.51)
- Picard 2 Cordons Au Beaufort Aop (Similarity score: 14.53)
- Delpierre Filet De Saumon (Similarity score: 15.26)
- Conad Hamburger A Base Di Prosciutto Cotto (Similarity score: 16.16)
- Garden Gourmet Garden Gourmet Vegetarische Smeerworst Tuinkruiden (Similarity score: 16.91)
- Casa Modena Teneroni (Similarity score: 17.12)
- Escalope De Poulet Pané (Similarity score: 18.23)
Ingredients List
- Scallop
- Bacon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)