Bacon-wrapped scallops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 3.5300000000000002g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 553mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 553mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bacon Wrapped Scallops (Similarity score: 0.00)
- Maitre Coq Manchons De Poulet Nature (Similarity score: 10.55)
- Maître Coq Maxi Coq Ailes Nature 500g (Similarity score: 10.65)
- Maître Coq Wings De Poulet Rôti Au Four (Similarity score: 10.68)
- Le Gaulois Saucisses De Volaille Au Canard Fume (Similarity score: 11.28)
- Maître Coq Coq Ailes Indien (Similarity score: 11.32)
- Leader Price Langue De Porc En Gelée (Similarity score: 12.69)
- Ailes De Poulet (Similarity score: 14.75)
- Moo & Oink Turkey Mild Links (Similarity score: 14.95)
- Black Forest, Phillips Fresh Foods Black Forest Ham & Swiss On Multigrain Kaiser (Similarity score: 16.35)
- Comtesse Du Barry Terrine De Faisan (Similarity score: 16.50)
- Le Gaulois Cuisses De Poulet Rôti (Similarity score: 16.88)
- Kroger Kroger, English Muffin Sandwiches (Similarity score: 17.92)
- Jimmy Dean Chicken Sausage Patties (Similarity score: 18.49)
- Saucisses Wapiti Et Porc (Similarity score: 18.61)
Ingredients List
- Dry Formed Scallops
- Bacon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)