Avocado, Kale & Grains
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 502kj (120 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 502.0kj (120 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.0% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -4 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Natursoy Arroz Integral Y Espelta Con Agua De Mar (Similarity score: 8.84)
- Bonduelle Graines De Salade (Similarity score: 10.64)
- King's Crown Kichererbsen (Similarity score: 10.72)
- Kicher Erbsen (Similarity score: 11.12)
- Thiriet Poulet Facon Tandori Et Riz Basmati (Similarity score: 12.65)
- Mediza Kikkererwten (Similarity score: 12.71)
- Bonduelle Pois Chiches Cuits Dans Très Peu De Jus (Similarity score: 13.81)
- Dietbon, Kitchen Diet, Kitchen Diet Fines Spaghetti Et Sa Sauce Bolognaise (Similarity score: 13.96)
- Mamie Bio Couscous Petits Légumes Au Poulet (Similarity score: 14.14)
- Globespun Gourmet Cuban Black Bean Burrito (Similarity score: 14.16)
- En Verre Pour Toi Pois Chiches (Similarity score: 14.45)
- Linguine Arrabbiata Linguine Pasta In A Spicy Tomato Sauce With Cherry Tomatoes (Similarity score: 14.45)
- Doyal Kichererbsen Nahut Haslama (Similarity score: 14.84)
- Auchan Morzsolt Csemegekukorica (Similarity score: 14.99)
- French Salad Dressing (Similarity score: 15.02)