Autour du riz Purées Pois chiches Riz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.2g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.307692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chick Peas (Similarity score: 5.19)
- Pastéa Fusilli Bio De Pois Chiches (Similarity score: 6.65)
- Ah 100% Gepofte Spelt (Similarity score: 6.91)
- Simplement Bon Et Bio Farine De Pois Chiche (Similarity score: 8.43)
- Carrefour Macaroni Pois Chiches (Similarity score: 8.52)
- Fiorentini Bio Crusca Di Avena (Similarity score: 8.78)
- Trésors De Chefs Flocons D’avoine (Similarity score: 9.05)
- Organic Porridge Oats (Similarity score: 9.11)
- Harina De Avena Neutra (Similarity score: 9.11)
- Sarchio Fiocchi D'avena 375g (Similarity score: 9.11)
- Coop Fusilloni Pasta Di Gragnano Igp (Similarity score: 9.19)
- Oatmeal Bonbon Flavour (Similarity score: 9.43)
- Panzani Macaroni (Similarity score: 10.40)
- Panzani Macaroni (Similarity score: 10.40)
- Rigatoni (Similarity score: 10.55)