Auchan Spaghetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.8g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alpina Trompettes, Noires (Similarity score: 7.46)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Couscous Grain Fin (Similarity score: 7.56)
- Alpina Les Trompettes À L'ancienne Aux Chanterelles (Similarity score: 7.68)
- Alpina Trompettes Aux Chanterelles (Similarity score: 7.71)
- Biodyne Super Porridge Noisette Bio (Similarity score: 7.99)
- Alnatura Buchweizenflocken (Similarity score: 8.18)
- Ener Bio Buchweizen Gepufft (Similarity score: 8.61)
- Ledar Price Tagliatelles Aux Œufs (Similarity score: 8.89)
- Coop,vivi Verde Tagliatelle All'uovo (Similarity score: 9.24)
- Spielberger Mühle Dinkel Spaghetti Hell (Similarity score: 9.66)
- Espaguetis Bonapasta (Similarity score: 9.93)
- Unes,il Viaggiator Goloso Gallette Di Grano Khorasan Kamut (Similarity score: 10.48)
- La Bio Idea Fusilli (Similarity score: 10.55)
- La Bio Idea Slow Dried Sicilian Fusilli (Similarity score: 10.55)
- Sans Marque,limited Edition,valfleuri Corolles (Similarity score: 10.57)