Auchan Sobaos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1828kj (437 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1828kj (437 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 39.83739837398374% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.8% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 22 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 22.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Sobaos (Similarity score: 0.00)
- Magdalena De Chocolate (Similarity score: 13.59)
- Minis Muffins Sans Gluten (Similarity score: 15.25)
- Damhert Nutrition Chocolate Muffins Gluten Free (Similarity score: 16.57)
- Patronus,perlenbacher Crunchy Schoko (Similarity score: 18.20)
- Le Moulin Du Pivert Cookies Noix De Pécan (Similarity score: 18.31)
- Coviran Mini Magdalenas Pepitas De Chocolate (Similarity score: 19.54)
- Bonpreu Galletas María Clásicas (Similarity score: 19.87)
- Mar Terra Galletas Maria (Similarity score: 19.87)
- Whaou! 8 Crêpes Choco Lait (Similarity score: 19.90)
- Netto Goûters Fourrés Chocolat (Similarity score: 21.06)
- Les Recettes De Celiane Moelleux Au Citron 210 Gr Les Recettes De Céliane (Similarity score: 21.12)
- Eliges Galletas (Similarity score: 21.13)
- Midì, Casalini, F B F , Bauli Croissant (Similarity score: 21.71)
- Mcennedy Crunchy Clusters (Similarity score: 21.92)