Auchan Riz complet rouge et quinoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1481kj (354 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1481kj (354 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 10.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Markal Semoule De Maïs Fine (Similarity score: 4.61)
- La Vie Claire Semoule De Maïs Complète (Similarity score: 4.61)
- La Vie Claire Semoule De Maïs Complète (Similarity score: 4.61)
- La Molisana Pennoni Rigati N 21 (Similarity score: 9.14)
- La Molisana Spaghetto (Similarity score: 9.73)
- La Molisana Integrale Radiatori (Similarity score: 10.33)
- Hacendado Galets (Similarity score: 10.88)
- Hacendado Estrellas (Similarity score: 11.78)
- U Farine Fluide (Similarity score: 11.93)
- U Farine De Blé Pâtissière T45 (Similarity score: 11.93)
- Yoeco Spaghetti (Similarity score: 12.17)
- Organic Quinoa Tricolore (Similarity score: 12.17)
- Taureau Ailé Riz Thaï À L'heure De Bangkok (Similarity score: 12.84)
- La Molisana Farfalle Rigate Nº 66 (Similarity score: 12.97)
- La Molisana Mezzi Rigatoni N°32 (le Integrali) (Similarity score: 12.97)
Ingredients List
- Brown Long Grain Rice
- Red Rice
- White Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)