Auchan Riz complet curry tofu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 552kj (132 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 552kj (132 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 34.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.6% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Michael Angelo's Chicken Parmesan (Similarity score: 10.68)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Rigation In Sauce With Broccoli & White Chicken (Similarity score: 13.75)
- Casino Purée De Pommes De Terre (Similarity score: 14.43)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Michelina's, Lean Gourmet, Maxican Style Bake With Enchilada Sauce (Similarity score: 14.92)
- Delhaize Roulade De Hachis (Similarity score: 15.09)
- Maës 2 Crêpes Du Pêcheur (Similarity score: 15.11)
- Thiriet Poulet À L' Indienne Et Riz Basmati (Similarity score: 15.46)
- Lasagna With Meat Sauce (Similarity score: 15.63)
- Michelina's Fettuccine Alfredo (Similarity score: 16.69)
- Carrefour Saumon À L'aneth & Tagliatelles Aux Œufs (Similarity score: 16.75)
- Maison Chapuis Gâteau De Foie De Volaille (Similarity score: 16.90)
- Cooked Perfect, Home Market Foods Inc Cooked Perfect, Meatball Bistro Skillet Meals, Tomato Basil (Similarity score: 17.56)
- Michael Angelo's Lasagna With Meat Sauce (Similarity score: 17.71)
- Paul & Louise Boulettes Au Boeuf Sauce Curry & Riz (Similarity score: 17.74)
- Chinese Style Rice (Similarity score: 17.81)
Ingredients List
- Brown Rice
- Stabiliser
- Tofu
- Coconut Milk
- Chickpea
- Sweet Potato
- Sunflower Oil
- Salt From Guerande
- Coriander
- Curry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)