Auchan Risotto Verde
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 523kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 523kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.0999999046326g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 2.9000000953674g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 56.86274803129263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.9% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 3 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 0.89999997615814g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Côté Table,marque Repère,scamark (filiale E Leclerc) Hachis Parmentier (Similarity score: 10.61)
- Whole Foods Market Mac & Cheese (Similarity score: 12.23)
- Cheese Enchiladas (Similarity score: 14.58)
- Yfood Yfood Instant Complete Meal Mexican Chili (Similarity score: 14.84)
- Coop Lasagne Alla Bolognese (Similarity score: 15.63)
- Fleury Michon Parmentier De Poisson À La Ciboulette (Similarity score: 16.06)
- Aged Asiago Lasagna Freshly Made Hand Layered Pasta With Aged Asiago Lasagna, Creamy Ricotta & Mozzarella Cheese & A Hearty Tomato Meat Sauce (Similarity score: 16.26)
- Fleury Michon Risotto Poulet Courgettes (Similarity score: 17.02)
- Tocco D'oro Risotto Al Radicchio (Similarity score: 19.50)
- Sandridge Food Corporation Butternut Squash Bisque (Similarity score: 19.58)
- Marie Patati Patata, Pomme De Terre Quatre Fromages (Similarity score: 20.05)
- Michelina's, Bellision Foods Inc Lasagna Alfredo With Broccoli, Lasagna Alfredo (Similarity score: 20.27)
- Toque Du Chef Farfalle Aux Champignons Et Au Poulet (Similarity score: 20.41)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Swedish Meatballs (Similarity score: 20.70)
- Bremer Party Size Meat Lasagna (Similarity score: 21.19)