Auchan Ricotta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 569kj (136 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 569kj (136 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 70.52631578947368% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.5% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 3 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 3.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ricotta (Similarity score: 0.00)
- Selex Ricotta (Similarity score: 1.38)
- Selex Ricotta (Similarity score: 11.31)
- Mutular Cassoulet De Porc (Similarity score: 17.84)
- Baltic White, Siriuss Iebiezināts Piens Bez Cukura (Similarity score: 20.83)
- Arctic Zero Dark Chocolate Bars (Similarity score: 21.18)
- Tesco Mac 'n' Cheese (Similarity score: 21.43)
- Evaporated Milk (Similarity score: 21.57)
- Light Sour Cream (Similarity score: 22.29)
- Light Sour Cream (Similarity score: 22.85)
- Light Sour Cream (Similarity score: 22.85)
- Laive Leche Evaporada Sin Lactosa (Similarity score: 23.37)
- Leche Evaporada (Similarity score: 23.81)
- Kolios Le Véritable Yaourt Grec (Similarity score: 23.86)
- Greek Yogurt (Similarity score: 23.86)
Ingredients List
- Whey
- Salt
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)