Auchan Ravioli au boeuf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 381kj (92 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 381kj (92 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.62162162162162% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 360mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 360mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Devina Tajine De Poulet (Similarity score: 7.99)
- Pommes De Terre Rissolées (Similarity score: 8.04)
- Penny Ready Bratkartoffeln (Similarity score: 10.47)
- Trader Giotto's,trader Joes Fettuccine With Mushrooms (Similarity score: 10.79)
- Cirio Red Kidney (Similarity score: 11.90)
- Pimientos Rellenos Bacalao (Similarity score: 14.00)
- Jean Martin Fine Ratatouille Fenouil Et Vin Blanc (Similarity score: 14.02)
- Céréal Bio Galettes De Polenta Nature (Similarity score: 14.69)
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, Refried Beans (Similarity score: 15.00)
- Jean Martin Fine Ratatouille (Similarity score: 15.12)
- Tomatillo Stew With Pork (Similarity score: 16.02)
- Rewe Beste Wahl Kidney Bohnen (Similarity score: 16.30)
- Pedro Luis Garbanzo Natural Extra 370gr (Similarity score: 17.16)
- Bella Sun Luci Salsa Gourmet (Similarity score: 17.93)
- Cirio Red Kidney Bohnen (Similarity score: 17.98)
Ingredients List
- Sauce
- Thyme
- Rosemary
- Pepper
- Water
- Egg
- Filling
- Tomato
- Onion
- Carrot
- Deodorized Sunflower Oil
- Sugar
- Unrefined Sea Salt
- Garlic Puree
- Parsley
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)