Auchan Mousse au chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1351kj (323 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1351kj (323 calories/kcal) |
| Fiber | 3.8 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.904761904761905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Equador Mousse Au Chocolat Equador (Similarity score: 5.92)
- Monoprix Gourmet,monoprix Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 14.14)
- Sundae Nut Cones Ice Cream (Similarity score: 14.60)
- Frozen Dairy Dessert Bar (Similarity score: 15.14)
- Marks & Spencer Cheesecake Fruit Rouge (Similarity score: 17.14)
- Monoprix Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.51)
- Hacendado Super Nata (Similarity score: 17.88)
- Gü Mousses Irresistibles Au Chocolat Noir (Similarity score: 18.29)
- Nutri Free Panettone (Similarity score: 18.70)
- Helados Alacant Alibom (Similarity score: 18.93)
- Marks & Spencer Rhubarb & Vanilla Cheesecake (Similarity score: 20.59)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 21.06)
- Fauchon Création Scintillante Deux Chocolat (Similarity score: 21.98)
- Ice Cream With Belgian Chocolate Chips (Similarity score: 22.08)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 22.17)
Ingredients List
- Dark Chocolate
- Egg White
- Whole Milk
- Butter
- Egg Yolk
- Sugar
- Cocoa Powder
- Citrus Fibre
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)