Auchan Mini gratins dauphinois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 570kj (137 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 570kj (137 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Skin Mashed Potatoes With Creme Fraiche (Similarity score: 5.78)
- Intermarché Dahl De Lentilles De Corail Et Riz Basmati (Similarity score: 13.18)
- Premium Lobster Bisque (Similarity score: 16.07)
- Vanoise Gratin Savoyard À L'emmental De Savoie (Similarity score: 18.13)
- Dia Penne Poulet, Sauce Champignons, Surgelées (Similarity score: 18.37)
- Eroski Salsa Fresca Setas (Similarity score: 19.36)
- Monique Ranou Hachis Parmentier (Similarity score: 20.05)
- Open Nature Yukon Gold Mashed Potatoes (Similarity score: 20.11)
- Open Nature Yukon Gold Mashed Potatoes (Similarity score: 20.11)
- Saumon À L'oseille Et Riz Aux Légumes (Similarity score: 20.63)
- Purée De Brocolis Cuisinés Surgelés (Similarity score: 21.20)
- Seazon Lasagnes À La Ricotta & Aux Épinarfs (Similarity score: 21.25)
- Broccoli Cheddar Soup With Chicken Bone Broth, Broccoli Cheddar (Similarity score: 21.39)
- Toupargel Blanquette De Poulet Et Riz (Similarity score: 22.25)
- Programme Ange Gardien Poulet Au Curry Et Son Riz Basmati (Similarity score: 22.53)